Odzież dla sportowców

18 listopada 2021

Sport i aktywność fizyczna powinny być nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Ostatnio wiele mówi się o konieczności aktywizacji społeczeństwa, ponieważ ruch ważny jest dla zdrowia całego organizmu. Od czego zacząć? Uprawiając sport wyczynowo, ale nie tylko, trzeba zadbać o odpowiednią odzież. Jak wybrać odpowiedni strój?

Na co zwrócić uwagę szukając sportowej odzieży?

Jedną z kluczowych kwestii jest materiał, z jakiego wykonane są ubrania, w których planujemy ćwiczyć. W ofercie sklepów dostępnych jest naprawdę wiele wariantów - od naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna, po poliester czy polipropylen. Każdy z nich posiada inne właściwości, które w jednym sporcie sprawdzą się rewelacyjnie, natomiast w innym już niekoniecznie. Często spotkać można też różne odzież sportową, łączącą w sobie poszczególne materiały w różnych proporcjach.

Poliester jest tkaniną lekką. Jego zaletą jest to, że nie nasiąka wodą tak łatwo jak bawełna, dzięki czemu udaje się wyeliminować nieprzyjemne, chłodne uczucie wilgoci. Jest to też rozwiązanie stosunkowo tanie, w porównaniu do innych rozwiązań.

Z kolei polipropylen jest materiałem syntetycznym, które świetnie odprowadza wodę. Nie wchłania się pot dzięki temu, że w materiale występują specjalne kanaliki kapilarne oraz często jony srebra. Ze względu na cechy funkcjonalne świetnie sprawdzi się m.in. w produkcji bielizny termoaktywnej.

A co z - bawełną?

Materiały naturalne, w tym tak ceniona bawełna, niekoniecznie dobrze sprawdza się w produkcji ubrań sportowych. Mimo że jest przyjemna w dotyku, to wchłania wodę (pot) i schnie stosunkowo długo, przez co ćwiczenie w wilgotnej koszulce nie należy do przyjemności. W ten sposób organizm sportowca wychładza się. Dlatego też niekoniecznie należy szukać czystej bawełny, lepszym rozwiązaniem będzie mieszanina materiałów, jak np. bawełna z dodatkiem poliestru. Producenci odzieży wykorzystują materiały po to, aby poprawić właściwości danego materiału, tym samym dopasowując jego właściwości do potrzeb wybranego sportuk